Czy kolagen na zmarszczki pomoże?

Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie, stanowi m.in. ważny element tkanki łącznej więc jego ubytek może powodować pojawianie się zmarszczek. Stopniowa degradacja czyli zmniejszanie jego produkcji i ilości w obrębie naszej skóry rozpoczyna się już w okolicach 25 roku życia. Od dawna jednak zdajemy sobie sprawę, iż białko to powszechnie występuje również u wszystkich kręgowców, od których możemy je pozyskiwać i wykorzystywać w celu ochrony swojej skóry przed procesami starzenia się.

Kolagen wołowy i rybi

Najpopularniejsze w kosmetyce i medycynie estetycznej są kolagen pozyskiwany z karków młodego bydła oraz ze skóry ryb słodkowodnych. Wołowy wyróżnia się wysoką masą cząsteczkową, co sprawia, że wcieranie go w skórę nie przyniesie najmniejszych efektów. Wykorzystuje się go wykonując ostrzykiwania i umieszczając implanty pod skórą, do ich degradacji dochodzi po upływie około 7 miesięcy.

Drugi rodzaj kolagenu – pozyskiwany ze skóry ryb słodkowodnych, wyróżnia się spiralną budową cząsteczkową, która sprawia, że jest podobny do ludzkiego. Występuje w postaci żelu, który jest aktywny biologicznie. Warto zwrócić uwagę aby preparaty z jego dodatkiem na które się decydujemy nie zawierały w składzie więcej niż 4-5 składników. Za zdecydowaną zaletę tych preparatów uznać należy fakt, iż wykazują działanie już po nałożeniu na skórę i znajdują zastosowanie zarówno w kosmetyce jak i dermatologii.

Kolagen na zmarszczki

Kolagen jest jednym z lepiej poznanych wypełniaczy zmarszczek, jednocześnie bardziej naturalnych. Stanowi popularny składnik wielu preparatów kosmetycznych stosowanych jako remedium na pojawiające się z upływem czasu zagłębienia w skórze. Dobranie jego odpowiedniej dla siebie formy i regularne stosowanie z pewnością przyniesie efekty i będziemy czuć się i wyglądać znacznie młodziej. Plusem jest fakt, iż mamy możliwość wyboru stosunkowo niedrogiej i mało inwazyjnej opcji czyli nakładanie kolagenu w postaci kremów na skórę. Kolagen jako składnik naturalny jest hipoalergiczny co sprawia, że może zostać zastosowany niemal u każdego z nas.

Kto nie powinien stosować kolagenu?

  • kobiety w 2 i 3 trymestrze ciąży,
  • osoby uczulone na białko rybie,
  • osoby które przeszły radioterapie, chemioterapię czy fototerapię łuszczycy przez 1,5 miesiąca po leczeniu,
  • osoby, u których występują egzemy na tle alergii białkowych.

Kolagen może być uzupełniany w formie preparatów kosmetycznych, powinnyśmy jednak pamiętać, że na młodość i kondycje naszej skóry ma wpływ wiele czynników. Zadbajmy o swoją dietę, codzienny wysiłek fizyczny, unikajmy używek i stosujmy odpowiednią dla rodzaju naszej cery i wieku pielęgnację. Wszystkie te czynniki zebrane razem i otoczone troską z całą pewnością zaprocentują i znacznie dłużej będziemy mogły cieszyć się piękną i młodą skórą.

Zobacz inne naturalne sposoby na zmarszczki.

Kolagen wpływa na elastyczność, jędrność i sprężystość skóry. Gdy jesteśmy młode jest on syntezowany w naszym organizmie i skóra wygląda promiennie. Z biegiem lat jednak jego produkcja zostaje upośledzona i znacząco zmniejszona, a istniejący kolagen jest stopniowo niszczony. Warto więc stosować kremy z kolagenem (np. Richevon) w celu wygładzenia skóry i wypełnienia zmarszczek jak tylko zaczną się pojawiać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *