Implanty zębowe, czyli sztuczne korzenie, zastępują zniszczone lub obumarłe korzenie naturalne. Implant zęba wykonany jest zwykle z trwałego tytanu i ma kształt śruby wprowadzanej bezpośrednio do kości. Po zabiegu wszczepienia implantów trwa okres regeneracji, a następnie mocowana jest proteza na implantach, korony lub mosty.
Zobacz: Implanty Gdańsk
Implanty zębowe – kiedy założyć?
Implanty zębowe są najlepszą metodą, by pozbyć się wstydliwego problemu, jakim jest pojedynczy brak w uzębieniu lub całkowity brak zębów. Jakie są inne wskazania do tego, by wszczepić implanty?
Oto one:
- brak kilku zębów, które zlokalizowane były obok siebie lub nie,
- w celu zwiększenia liczby filarów pod planowany most lub korony protetyczne,
- zamiast protezy ruchomej wyjmowanej na noc.
Implanty zębów- przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wykonania implantów zębów można podzielić na miejscowe:
- zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego utrudniające umieszczenie implantów,
- nieprawidłowa błona śluzowa w lokalizacji planowanej implantacji,
- brak przestrzeni między zębami sąsiadującymi oraz między zębami górnymi i dolnymi,
oraz ogólne:
- cukrzyca,
- ciąża,
- choroby psychiczne,
- zły stan higieny jamy ustnej,
- choroby wyniszczające organizm, np. alkoholizm, nowotwory, narkomania, AIDS,
- bruksizm,
- nieukończony 16 rok życia lub wiek powyżej 65,
- nieodpowiednie warunki anatomiczne szczęki.
Przeciwwskazania miejscowe | Przeciwwskazania ogólne |
zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego utrudniające umieszczenie implantów, | próchnica zębów |
brak wolnej przestrzeni między zębami | parodontoza |
nieprawidłowa błona śluzowa w lokalizacji planowanej implantacji | ciąża |
Implanty zębowe – przygotowanie do zabiegu
Przed wszczepieniem implantów zębowych konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem.
W czasie wywiadu implantolog zbiera najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta: nałogach, ogólnym samopoczuciu, przebytych chorobach – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic
Stomatolog ocenia również stan jamy ustnej, brak próchnicy czy kamienia nazębnego, a jeśli to konieczne zleca wykonanie dodatkowych badań. W etapie poprzedzającym zabieg właściwy lekarz ustala także z pacjentem przebieg oraz plan leczenia, zyskując tym samym zgodę pacjenta na określone działania.Wtedy tez pojawia się kwestia kosztów. Ile kosztuje implant zęba? Ceny zaczynają się już od 1800 złotych, ale oprócz tego należy doliczyć koszty dodatkowe.
Implanty – przebieg zabiegu
Przed zamocowaniem implantów, wykonuje się miejscowe znieczulenie, dzięki czemu zabieg jest przez pacjenta właściwie nieodczuwalny. Kiedy znieczulenie zaczyna już działać, można wykonać nawiert w dziąśle, w którym powstaje otwór. W przygotowanym otworze umieszcza się dopasowany implant. Długość zabiegu wynosi od pół do dwóch godzin. Po zabiegu odbywa się tzw. osteointegracja, czyli zrastanie żywej tkanki kości z zaimplementowanym tytanem. Etap ten trwa od trzech do sześciu miesięcy. W czasie etapu protetycznego nakłada się koronę, która kształtem i kolorem, jak najwierniej odpowiada kolorowi naturalnego. Niektóre gabinety implantologiczne przeprowadzają oba zabiegi podczas jednej wizyty.
Implanty – wskazania po zabiegu
Aby implanty były trwałe i utrzymały się do końca życia, ważne jest, by przestrzegać zaleceń lekarskich. Specjaliści przestrzegają przed spożywaniem posiłków i napojów do dwóch godzin po zabiegu, a także uprawiania sportu. Z kolei dzień po zabiegu wskazane jest wyczyszczenie zębów nową, miękką szczoteczką oraz zdezynfekowanie jamy ustnej specjalnym płynem.
2 odpowiedzi
ŁukaszO 13 maja 2020 o 12:23
Implanty zębowe to chyba dzisiaj jedyny sposób na przywrócenie swojego pięknego uśmiechu, ponieważ są one najbardziej zbliżone do naszych wrodzonych zębów 🙂
Odpowiedzedwin 22 maja 2020 o 18:47
Racja, racja. Implanty zębowe są trochę drogie, ale obecnie jest to najlepsza opcja
Odpowiedz