Zabiegi

Leczenie kanałowe – dowiedz się na czym polega nowoczesna metoda

Leczenie kanałowe jest bardzo ważnym sposobem zapobiegania ekstrakcji zęba. Współcześnie stosuje się nową metodę – leczenie kanałowe pod mikroskopem. Na czym oparte są różnice i który zabieg jest korzystniejszy?

Na czym polega leczenie kanałowe? Czy wiesz o tym, że…Leczenie kanałowe, a ból zęba podczas leczenie kanałowego.

Jeśli nie wiemy na czym polega leczenie kanałowe, poddajemy się pracy dentysty bezmyślnie. Warto pamiętać, że zgłaszając się z bólem, zgłaszamy się zazwyczaj ze stanem zapalnym miazgi. To właśnie jest wskazaniem do podjęcia zabiegu. Do zapalenia miazgi zębowej mogą doprowadzić zarówno infekcje bakteryjne (popularna próchnica), jak i urazy oraz złamania.

Leczenie kanałowe Gdynia jest ostatnim działaniem, które może zapobiec usunięciu zęba. Każdy zabieg polega na usunięciu miazgi, otwarciu i wyczyszczeniu kanałów, założenia wypełnienia i odbudowania korony. W tradycyjnej metodzie wszystko poprzedzone jest zatruciem, w metodzie mikroskopowej – ekstyrpacją zęba.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – czy dotyczy każdej metody?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym dotyczy tylko tradycyjnej, starej metody. Żeby w pełni odbudować ząb (wstawić wypełnienie i poprawić wygląd korony) trzeba najpierw usunąć miazgę. Musi ona w pełni obumrzeć – temu właśnie służy zatruwanie (dewitalizacja). Dentysta używa do zatruwania zęba paraformaldehydu – kładzie go na nerw i zaleca kilkudniowy odstęp czasowy. Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie stosuje takiego sposobu obumierania miazgi, dlatego jest jedno wizytowe.

Ile trwa leczenie kanałowe? Co decyduje o różnicy czasowej?

Kwestia tego ile trwa leczenie kanałowe niszczy niektóre plany i wymaga przeorganizowania obowiązków. To dlatego, że w tradycyjnym leczeniu trzeba zachować wspomniany odstęp pomiędzy otwarciem zęba a jego pełną odbudową (etap zatruwania). Leczenie kanałowe zęba w momencie, w którym dentysta używa mikroskopu zajmuje ok. 60 minut. Nie jest potrzebne planowanie kolejnych wizyt.

Czy leczenie kanałowe boli? Jakie są reakcje pacjentów?

Każdy kto boi się tego czy leczenie kanałowe boli, musi pamiętać o znieczuleniu.

 • Znieczulenie jest pierwszą czynnością, którą robi dentysta – zarówno w starej, jak i nowej metodzie.
 • Ból zęba po leczeniu kanałowym występuje tylko kiedy pacjent jest po dewitalizacji – to naturalne i nie powinno budzić niepokoju.
 • W nowej metodzie może pojawić się migdałkowy ból po leczeniu kanałowym. Dyskomfort tej części jamy gardłowej mija w ciągu kilku godzin.
 • Jeśli jakiekolwiek negatywnie odczuwane wrażenia nasilają się i nie znikają, konieczny jest powrót do dentysty i skonsultowanie sytuacji.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Kto może mieć refundację NFZ?Leczenie kanałowe zębów rozwiązaniem na uciążliwy ból zęba.

Przed pójściem do dentysty trzeba wiedzieć ile kosztuje leczenie kanałowe. Opcja tradycyjna może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku dzieci, ciężarnych kobiet oraz wszystkich dorosłych borykających się z problemem zębów 1,2,3.

Jeśli chcemy skorzystać z prywatnych usług, to koszt leczenia kanałowego będzie wynosił ok. 100-500 złotych. Praca z mikroskopem jest droższa (ok. 500-2000 złotych), ponieważ jest to nowoczesna metoda, oparta na wysokiej jakości technologii.

Leczenie kanałowe – która metoda jest korzystniejsza?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest lepsze zarówno dla pacjentów, jak i stomatologów, ponieważ:

 • trwa krócej.
 • daje precyzyjny obraz.
 • jest bezpieczny dla błon śluzowych i jamy ustnej.
 • występuje dużo mniejsze ryzyko błędu lekarskiego.
 • występuje dużo mniejsze ryzyko zakażenia bakteryjnego.3 odpowiedzi

 • Stach 4 czerwca 2019 o 10:44

  Na internetowych forach panuje przekonanie, że leczenie kanałowe zębów boli. Obecnie stomatolodzy dysponują wieloma możliwościami znieczulenia. Dzięki dostępnym metodą stomatolog jest w stanie bezboleśnie przeprowadzić zabieg 🙂

  Odpowiedz
 • JonnyBravo21 6 czerwca 2019 o 17:40

  Leczenie kanałowe jest zmorą mojego dzieciństwa. Do tej pory kiedy wiem, że muszę umówić się do dentysty zaczyna mi się robić słabo. Chodź wizyty są dzisiaj praktycznie bezbolesne to każdą przypłacam ogromną ilością nerwów..

  Odpowiedz
  1. Ulan 14 czerwca 2019 o 23:44

   Hmm jak masz blisko do Gdyni to mogę ci polecić K2Dental gdzie każdy pacjent jest traktowany priorytetowo. Ja gdy miałam tam robione zęby kanałowo to czułam się naprawdę dobrze. Mają tam bardzo przyjemną atmosferę:)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*